biuro@ventilampy.pl     +48 33 506 55 88
Częste pytania
ventilampy.pl

Na początku należy się zastanowić gdzie używana będzie lampa i zwrócić uwagę na poziom pyło i wodoszczelności IP, który można odczytać z tabliczki znamionowej, która znajduje na każdej lampie.

 1. Na początku należy się zastanowić gdzie używana będzie lampa i zwrócić uwagę na poziom pyło i wodoszczelności IP, który można odczytać z tabliczki znamionowej, która znajduje na każdej lampie. IP20 oznacza lampy przeznaczone do użytku wewnętrznego, lampy przeznaczone do użytku na zewnątrz będą opatrzone IP 43. UWAGA jeśli na tabliczkę nie ma oznaczenia co do stopnia IP oznacza to, że lampa posiada standardowe IP20
 2. Następnym krokiem jest podział lamp pod względem sposobu montażu i podłączenia. Pierwszą grupę stanowią lampy tzw stałe np. wiszące - czyli lampy które montujemy na stałe, a zasilanie podłączamy zgodnie z instrukcja obsługi do kostki lub kabli zasilających.
  Sposób montażu jest opisany w instrukcji i zależy od klasy ochronności lampy. Drugą grupę stanowią tzw. lampy przenośne, podłączane do sieci przy pomocy wtyczki sieciowej.
 3. Gdy dokonamy już podziału wg dwóch powyższych warunków zostaje nam już tylko wybór, wzoru, kolorystyki, stylistyki itp. Co już jest indywidualną sprawą klienta, zależną od upodobań, wystroju wnętrza itp.


Informacje, które zawiera tabliczka znamionowa

 • nazwę, adres oraz dane kontaktowe producenta
 • symbol danej oprawy oświetleniowej
 • parametry techniczne takie jak
 1. rodzaj prądu zasilania (napięcie oraz częstotliwość)
 2. poziom wodo i pyło szczelności IP, jeśli nie jest podany oznacza to, że IP=20,
 3. rodzaj i ilość żarówek oraz ich maksymalną moc,
 4. klasa ochronności
 5. informacje dodatkowe